Psychoterapia indywidualna jest rozmową dwójki ludzi, opartą na bezpośrednim kontakcie i wykorzystującą leczniczą moc samoświadomości i lepszego rozumienia siebie.
Psychoterapia indywidualna ma formę serii spotkań, odbywających się na ogół raz w tygodniu, Sesja trwa 50 minut.
Cel spotkań ustala się na konsultacji. W zależności od celu, jaki stawia sobie pacjent, terapeuta proponuje pewną liczbę spotkań, która może być ściśle wyznaczona albo obejmować bliżej nieokreślony dłuższy czas.

Kiedy warto myśleć o podjęciu psychoterapii indywidualnej?

  • Terapia indywidualna to podstawowa forma psychoterapii, dlatego korzystać z niej może każdy, kto doświadcza szeroko pojmowanego cierpienia psychicznego. Przesłanką do podjęcia psychoterapii mogą być wszelkie uczucia, z którymi nie potrafimy sobie poradzić i które wydają nam się nieadekwatne, dziwne, zbyt dojmujące, nawracające.
  • Częstym powodem zgłoszenia się do psychoterapeuty jest wrażenie, że życie jest puste, że czegoś w nim brak, albo że nie jest prawdziwe, niepełne, nieprzynoszące satysfakcji.
  • Niektórzy pacjenci mówią o depresji, nerwicy, fobiach albo też upatrują u siebie zaburzeń osobowości.
  • Innego rodzaju powodem zgłoszenia jest spostrzeżenie, że mimo wyraźnych zewnętrznych powodów pewne zjawiska w życiu powtarzają się (np. inni ludzie są nadto odlegli, związki kończą się zawsze w podobny sposób, istnieje jakieś uczucie stałe, dominujące i niezależne od wydarzeń zewnętrznych).
  • Coś (intuicja) nam podpowiada, że warto zgłosić się do psychoterapeuty, nawet jeśli nadzieje związane z tym spotkaniem nie są jasne.