Terapia rodzin jest szerszym spojrzeniem na przeżywane trudności niż z perspektywy jednej osoby. Nawet jeśli problem wydaje się związany tylko z jednym członkiem rodziny albo tylko z podgrupą w obrębie rodziny, wszyscy pozostali doświadczają skutków jego istnienia i dysponują jakimś jego rozumieniem.
Jeśli zmienia się element systemu, zmienia się cały system – w tym wypadku rodzina. I odwrotnie – działanie całości (wszystkich razem) wywiera wpływ na każdą z części (poszczególnych członków rodziny) . Rodzina może wykorzystać swój potencjał do takiego włączenia powstałej trudności w całość jej życia, by to, co trudne i pozornie zbędne, przyczyniło się do rozwoju każdego członka rodziny i do lepszego funkcjonowania całości.
Terapia rodzin jest wspólnym zastanowieniem nad tym, co właściwie dzieje się w danym momencie w życiu rodziny. Co to za moment? Jakie współzależności decydują o powstaniu niepożądanego zjawiska? Czego potrzeba każdemu z członków rodziny do przezwyciężenia trudności?
Na ogół na konsultację rodzinną zapraszane są wszystkie osoby z rodziny mieszkające razem. Konsultacja trwa do półtorej godziny. W czasie konsultacji określamy, jaki cel stawia sobie każdy z przybyłych, a następnie postanawiamy wspólnie, czy rozpocząć terapię, a jeśli tak, to w jakiej formie, z jaką częstotliwością i na jakich warunkach organizacyjno-finansowych. W czasie konsultacji można także określić, kto chce, a kto nie chce uczestniczyć w dalszych spotkaniach, i co na to reszta rodziny.
Sesje trwają od 60 do 90 minut.